Проект Soil-X-Change

Проект „Насърчаване на трансграничния обмен на знания и съвместното създаване в областта на устойчивото управление на почвите и земеделските стопанства” (Fostering cross-border knowledge exchange and co-creation on sustainable soil and farm management - Soil-X-Change) е финансиран по Програма Хоризонт Европа.

Проектът е със срок на изпълнение 36 месеца, считано от 1 януари 2024 г.

Участници в проекта са:

1)         INNOMINE DIGITAL INNOVATION HUB, HU

2)         BIOECONOMY CLUSTER, SK

3)         CENTRUM DORADZTWA ROLNICZEGO BRWINOWIE, PL

4)         UNIVERSITAET FUER BODENKULTUR, AT

5)         AMBIENTA INGENIERIA Y SERVICIOS AGRARIOS Y FORESTALES SL, ES

6)         AGRARKOZGAZDASAGI INTEZET NONPROFIT KFT, HU

7)         KMETIJSKO GOZDARSKA ZBORNICA SLOVENIJE KMETIJSKO GOZDARSKI ZAVOD MURSKA SOBOTA, SI

8)         NATIONAL AGRICULTURAL ADVISORY SERVICE BG

9)         LEIBNIZ-INSTITUT FUR AGRARTECHNIK UND BIOOKONOMIE EV, DE

10)       GEBO KONSULTING, BG

11)       DISCOVERY CENTER NONPROFIT KORLATOLT FELELOSSEGU TARSASAG, HU

12)       UNISS UNIVERSITA DEGLI STUDI DI SASSARI, IT

13)       BLUEP BLUEPLAN, BG

 

Проектът Soil-X-Change ще спомогне за свързването на земеделски стопани, заинтересовани страни, създатели на политики, проекти и инициативи с цел да ускори и да насърчи по-бързото и по-широко съвместно създаване и прилагане на иновативни решения в практиката. Проектът ще допринесе за по-голямата ефективност на национални Системи за знания и иновации в селското стопанство (СЗИСС/AKIS) чрез засилване на тематичното сътрудничество между изследователи, земеделски производители/оперативни групи и други заинтересовани страни в ЕС. Soil-X-Change ще допринесе и за зеления преход, интелигентното земеделие, реакция по отношение на промените в климата и устойчивостта, както и за повишаване и обмен на знания между основните участници.

Основната цел на проекта Soil-X-Change е да събере, хармонизира, комбинира и интегрира резултати и знания, събрани от партньорите по проекта, свързани с устойчивото управление на почвите и земеделските стопанства, и за стимулиране на процеса за разширяване на тези технологии.

Специфичните цели на проекта са:

1. Създаване на нови и даване на възможност на вече съществуващи мрежи както на национално ниво, така и на ниво ЕС, за да се подобри експертизата, обмена, взаимното обучение и разпространение на знания, свързани с устойчивото управление на почвите.

2. Събиране, оценка, хармонизиране и консолидиране на съществуващи данни и информация за най-доброто управление на почвите и практики с внимание към ефективни подходи по отношение на вложените ресурси и щадящи здравето на почвите и разработване на нови данни, продукти, помощни материали и инструменти за разпространение на знания и усвояване на технологии.

3. Идентифициране и анализиране на пропуските между реалните нужди и наличните решения/практики по отношение на устойчивото управление на почвите и работни процеси на оперативните групи за знания и иновации, което води до информационни листове (fact sheets), кратки информации относно изследванията и политиките.

4. Съобщаване и разпространение на резултатите от оперативните групи за знания и иновации на лесно разбираем, приемлив и приложим формат чрез оптимизирано разпространение, използване и комуникационни канали.

5. Вграждане на проекта Soil-X-Change и проектите на оперативните групи за знатния и иновации в общността на Системата за знание и иновации в селското стопанство на ЕС и насърчаване по-нататъшно междудържавно сътрудничество, за да се поддържа мрежата и за да се увеличи въздействието.

Очакваните ползи от проекта са свързани с:

1. По - доброто възприемане от потребителите на събраните решения и по-интензивно разпространение на съществуващите знания за устойчиво управление на почвите чрез свързване на участници, политики, проекти и инструменти за ускоряване на иновациите и насърчаване транспонирането на иновативни решения в практиката.

2. Събиране и разпространение на лесно достъпни практически ориентирани знания, по-специално съществуващите иновативни решения, най-добри практики и резултати от изследвания, които са готови да бъдат приложени на практика, но не са достатъчно известни или използвани от практикуващите.

3. Модернизиране на сектора чрез насърчаване и споделяне на знания, иновации и цифровизация за устойчиво управление на почвата и на стопанствата и насърчаване на тяхното усвояване.

 

Повече информация за проекта е налична на: