На 12 ноември 2024 г. приключи общественото обсъждане на насоките за кандидатстване по интервенциите за нови и млади земеделски стопани и за земеделски стопани с много малки стопанства от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., финансирани чрез Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Приемът на заявления за подпомагане се очаква да започне много скоро след края на общественото обсъждане и да приключи през м. януари 2025 Основната информация за интервенциите е следната:
- интервенция II.Д.1. „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ има за цел да улесни и подпомогне процеса по създаване на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства. Подкрепата е в размер на 40 000 евро за едно земеделско стопанство и се изплаща на два етапа. Първи етап - 20 000 евро след одобрение на проекта, втори етап - 20 000 евро след правилно изпълнение на бизнес план.
Кандидатите трябва: да са възраст от 18 до 40 навършени години (включително) към датата на кандидатстване; да са единствени собственици на стопанство (има определени облекчения за съпружеската съсобственост) в качеството си на физическо лице (ФЛ), ЕТ или ЕООД; не по-рано от 24 месеца преди датата на кандидатстване да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани и да са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция.
Икономическият размер на стопанството трябва да е от 8 000 до 20 000 евро стандартен производствен обем /СПО/ (НССЗ може да изчисли икономическия размер на стопанството на всеки желаещ земеделски стопанин).
Младият фермер трябва да се изпълни бизнес планът си до 36 месеца. Планът се попълва по образец и съдържа първоначално състояние, етапи и цели, дейности и срок, вкл. за околна среда и ефективно използване на ресурсите, инвестиции, обучение и др. Изпълнението му трябва да започне до 9-ия месец от датата на решението за отпускане на финансовата помощ. Икономическият размер на стопанството трябва да се увеличи минимум с 4 000 евро СПО, като за пчелни семейства, едри и дребни преживни животни (ЕПЖ/ ДПЖ) за мляко или месо – увеличението е минимум 2 500 евро СПО.
Най-малко 35% от средствата от първото плащане трябва да бъдат инвестирани в машини, съоръжения, оборудване, извършване на строително-монтажни работи или закупуване на земеделска земя.
Не се подпомагат кандидати, одобрени по интервенцията II. Д. 2 „Подпомагане развитието на малки земеделски стопанства“ и одобрени по мярка 6.1 от ПРСР 2014-2020
- интервенция II.Д.2. „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ цели повишаване на жизнеспособността, ускоряване на модернизацията и технологичното обновление на стопаните с много малки земеделски стопанства. Подкрепата за един кандидат е не повече от левовата равностойност на 20 000 евро, като изплащането на помощта се извършва на два етапа. Първи етап, 10 000 евро, след одобрение на проектното предложение. Втори етап, 10 000 евро, след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.
Кандидатите трябва: да са на възраст над 18 г.; да са ФЛ, ЕТ, ЕООД, ООД или кооперации по Закона за кооперациите; регистрирани по Наредба № 3/1999. Икономическият размер на стопанството трябва да е от 3 000 до 8 000 евро СПО.
Не се подпомагат кандидати, получили подпомагане по интервенцията II. Д. 1 „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“ и одобрени по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на земеделието и селските райони за периода 2014-2020 г.
Съдържанието и сроковете на изпълнението на бизнес плана е както при интервенцията за младите, като разликата е в изискването за увеличението на икономическия размер – минимум 3 000 евро СПО. А за пчелни семейства, ЕПЖ и/или ДПЖ за мляко или месо - увеличение с минимум 2 000 евро СПО. Също така 35% от първото плащане трябва да се използва за инвестиции в машини, съоръжения, оборудване, извършване на строително монтажни работи или закупуване на земеделска земя.
- интервенция II.Д.3 „Стартова помощ за установяване на нови земеделски стопани в селското стопанство“ ще стимулира увеличаване броя на нови земеделски стопани чрез осигуряване на тяхното устойчиво развитие и улесняване на структурните промени в земеделието. Общият размер на финансовата помощ за един кандидат е не повече от левовата равностойност на 30 000 евро, като изплащането на помощта се извършва на два етапа. По 15 000 евро след одобрение на проекта и след правилно изпълнение на бизнес плана. До сега подобна интервенция не е прилагана в България.
Допустимите кандидати трябва: да са на възраст от 41 до 65 години (включително) към датата на кандидатстване; да са ФЛ, ЕТ или ЕООД; не по-рано от 12 месеца преди датата на кандидатстване да са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани и да са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция. Икономическият размер на стопанството трябва да е над 4 000 евро СПО.
Различното в интервенцията за подпомагане на нов земеделски стопанин спрямо другите две интервенции е, че 50% от първото плащане трябва да се използва за инвестиции в машини, съоръжения, оборудване, или извършване на строително монтажни работи или закупуване на земеделска земя или за създаване на трайни насаждения.
Не се подпомагат кандидати, получили подпомагане по горните две интервенции за млади земеделски стопани и за земеделски стопани с много малки стопанства.
Заявленията с проектните предложения ще се подават през Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“. Консултациите и помощта на Национална служба за съвети в земеделието за земеделските стопани за подготовка на проектните предложения (в т.ч. на бизнес плана и заявленията за подпомагане) и за изпълнението на одобрените проекти ще са напълно безплатни за земеделските стопани! Намерете най-близкия до вас офис на НССЗ тук.
Припомняме, че до 22 ноември Мобилните общински офиси (МОО) на НССЗ провеждат информационна кампания в малки населени места в страната, по време на които представят интервенциите с предстоящи приеми. Вижте повече тук.