От днес, 22 ноември 2024 г., е отворен приемът за подаване на проектни предложения на заявления за подпомагане по интервенция II.Д.2. „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. (СПРЗСР 2023-2027).
Обявеният краен срок на подаване на заявления е 6 февруари 2025 г.
Напомняме също, че до 27 януари тече приемът на заявления по интервенцията за стартовата помощ за млади земеделски стопани (допълнителна информация може да намерите тук), а скоро се очаква да бъде отворен приемът на заявления по стартовата помощ и за нови земеделски стопани.
Проектните предложения по интервенцията се подават през Системата за електронни услуги на Държавен фонд „Земеделие“ – СЕУ.
Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) също стартира подпомагането на земеделските стопани по изготвянето на проектните им предложения по интервенцията. Предоставяните от НССЗ съветнически услуги са напълно безплатни за кандидатите и се финансират чрез интервенцията II.И.1. "Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет" от СПРЗСР 2023 – 2027, на база на сключен договор между МЗХ и НССЗ. Съветническите услуги включват:
- изготвяне и попълване на заявлението за подпомагане и бизнес плана;
- изчисляване на точките по критериите за подбор на проектните предложения;
- окомплектоване на изискуемите документите към заявлението за подпомагане;
- проверка на изискуемите документите към заявлението за подпомагане и оказване на съдействие на земеделския стопанин за качване в СЕУ на ДФЗ;
- предоставяне на съвети за изискванията, които трябва да спазва земеделския стопанин ако бъде одобрено проектното му предложение.
Допълнителна информация за безплатните съветнически услуги на НССЗ по СПРЗСР 2023 – 2027 може да намерите тук.
Подпомагането по II.Д.2. „Подпомагане на много малки земеделски стопанства“ е в размер на 20 000 евро на едно стопанство, като се изплаща на два транша:
- 1 етап - 10 000 евро: след одобрение на проекта;
- 2 етап - 10 000 евро: след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.
Общият бюджет на помощта е 30 млн. евро и е достатъчна за 1 500 земеделски стопани.
Условия
Допустими кандидати по интервенцията трябва да са регистрирани земеделски стопани (ЗП) по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани. Кандидатите могат да бъдат физически лица, еднолични търговци - ЕТ, собственици на еднолично дружество с ограничена отговорност - ЕООД, както и дружества с ограничена отговорност - ООД, регистрирани по Търговския закон. Помощта се предоставя и за кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите.
Икономическият размер на земеделското стопанство (вкл. това на съпруг/а - ако е приложимо) на кандидатите трябва да е в границите от 3 000 до 8 000 евро стандартен производствен обем (СПО). НССЗ може да изчисли икономическия размер на стопанството на всеки желаещ земеделски стопанин.
Бенефициентите по интервенцията трябва да осигурят увеличение на икономическия размер на стопанството си с най-малко 3 000 евро СПО, като за стопанства с пчелни семейства, едри или дребни преживни животни (ЕПЖ и ДПЖ) за мляко или месо увеличението е с най-малко 2 000 евро СПО, ако увеличението ще е само с тези пчели/животни.
Земеделските стопанства поемат и ангажимент да използват не по-малко от 35% (3 500 евро) от размера на полученото първо плащане за инвестиции в дълготрайни материални активи (ДМА), като машини и/или съоръжения, и/или оборудване, и/или за извършване на строително монтажни работи (СМР) и/или за закупуване на земеделска земя и/или сгради, свързани с дейността на земеделското стопанство..
В случай на отглеждане на животни животновъдните обекти (ЖО) на кандидатите трябва да отговарят на изискванията от Закона за ветеринарно-медицинската дейност.
Не се подпомагат: получили подпомагане по интервенцията II. Д. 1 „Стартова помощ за установяване на млади земеделски стопани в селското стопанство“, както и одобрени по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от ПРСР 2014-2020. Изискването важи и за техните съпруг или съпруга.
Желаещите да получат подпомагане кандидатстват с разработен бизнес план за развитие на дейностите в земеделското стопанство. Бизнес планът трябва да се изпълнени за период до 36 месеца, като стартирането му може да започне до 9 месеца от датата на решението за отпускане на помощ.
Бизнес планът трябва да съдържа: първоначално състояние; етапи и цели; дейности и срок, вкл. за околна среда и ефективно използване на ресурсите; инвестиции, обучение и др.
Подадените проектни предложения ще се оценяват и класират на база на следните критерии за подбор:
- земеделски стопанства с по-висок производствен обем измерен в СПО – до 10 т.
- проекти за дейности, насочени в приоритетен сектори – сектор „Животновъдство“ и/или сектор „Плодове и зеленчуци“ и/или сектор „Етеричномаслени и медицински култури“ – 10 т.; (+ 5 т. за планирано увеличение на икономическия размер на стопанството в тези сектори);
- проекти на земеделски стопанства, които към момента на кандидатстване включват култури и/или животни, сертифицирани за биологично производство – 7 т.
- проекти, които планират увеличение на икономическия размер на стопанството изцяло с култури и/или животни, които ще бъдат сертифицирани за биологично производство – 3 т.
- проектното предложение включва инвестиции в активи, водещи до подобряване на производителността, опазване на околната среда, справяне с климатичните промени, включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти (не по-малко от 1 750 евро от полученото първо плащане ще са насочени към инвестиции в тези области) – 15 т.
- проекти, изпълнявани от кандидати с трайни увреждания – 2 т.
Максималният брой точки на проект е 52 точки.
Ще се подпомагат само проектни предложения, получили най-малко 15 точки, съгласно критериите за подбор.
Кандидатите могат да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици след началната дата на приема. Исканията могат да се изпращат на електронната поща: rdd@mzh.government.bg или чрез Системата за електронни услуги, като ясно се посочва наименованието на приема. С Условия за кандидатстване, както и с пълния пакет от документи по процедурата може да се запознаете тук.
С цел улеснение на кандидатите е изготвено и Ръководство за подаване на заявления за подпомагане по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., което е налично в СЕУ.